سفیران سلسله الذهب نیشابور
کلمه لا اله الا الله حصنی فمن دخل حصنی امن من عذابی. بشروطها و انا من شروطها.

http://nojavan.khamenei.ir/assets/contents/gallery-303/gallery/13960803_3528_l_001.jpg
دیدار ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه با رهبر معظم انقلاب

نوجوان

رهایی از شرّ دلار

«می‌توانیم تحریم های امریکایی ها را با روشهایی از جمله حذف دلار، بی‌اثر و امریکا را منزوی کنیم.» این جمله ای بود که رهبر انقلاب در دیدار ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه گفتند و با اشاره به تجربه خیلی خوب همکاری دو کشور در مقابل فتنه و فساد تروریستها در سوریه گفتند: «نتایج این همکاری نشان داد تهران و مسکو می توانند در میدان های دشوار، اهداف مشترک را محقق کنند.»

تجربه همکاری

 آیت الله خامنه ای در ابتدای این دیدار، با استقبال از پیشنهاد آقای ولادیمیر پوتین برای گسترش روزافزون همکاری ها در همه زمینه ها گفتند: «باید از تجربیات مفید سالهای اخیر در مسائل منطقه ای و روابط دو جانبه، برای تحکیم و توسعه روابط بهره جست.»
 

از چابهار تا سن پطرزبورگ

 رهبر انقلاب، ظرفیت همکاری اقتصادی دو کشور را بسیار فراتر از سطح کنونی دانستند و تاکید کردند: «در زمینه حمل و نقل، استفاده از محور مهم بندر چابهار تا بندر سن‌پطرزبورگ، و دیگر عرصه های اقتصادی می توانیم همکاری گسترده تری داشته باشیم.»
 

ظرفیت همکاری اقتصادی دو کشور، بسیار فراتر از سطح کنونی است

 


اهداف مشترک در میدان های دشوار

حضرت آقا به تجربه خیلی خوب همکاری دو کشور در موضوع سوریه اشاره کردند و گفتند: «نتایج این همکاری نشان داد تهران و مسکو می توانند در میدان های دشوار، اهداف مشترک را محقق کنند.» 
 

 

تهران و مسکو می توانند در میدان های دشوار، اهداف مشترک را محقق کنند


شکست دشمن

ایشان همچنین در ادامه با اشاره به ادامه دار بودن طراحی توطئه توسط آمریکایی ها گفتند:  «شکست ائتلاف امریکایی حامی تروریست‌ها در سوریه واقعیتی انکارناپذیر است اما آنها همچنان مشغول طراحی و توطئه هستند، بنابراین حل کامل مسئله سوریه نیازمند  تداوم همکاریهای مستحکم است.»

 
 

شکست ائتلاف امریکایی حامی تروریست‌ها در سوریه واقعیتی انکارناپذیر است


ایستادگی مشترک

آیت الله خامنه ای، ایستادگی مشترک ایران و روسیه در مقابل تروریستهای تکفیریِ مورد حمایت چند کشور خارجی را دارای نتایج مهم دانستند و در این زمینه گفتند: «ترکیب خیلی خوب و ایستادگی مشترک تهران و مسکو در مقابل فتنه و فساد تروریستها در سوریه، پرمعنا است و روسیه را در مسائل منطقه غرب آسیا تأثیرگذار کرده است.»
 

 

ایستادگی مشترک تهران و مسکو در مقابل فتنه و فساد تروریستها در سوریه، پرمعنا است 


محوریت مردم

رهبر انقلاب، با تاکید بر اینکه مردم سوریه،  تصمیم‌گیر نهایی مسائل آن کشور هستند، درباره راه حل مسائل این کشور خطاب به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه گفتند:  «همانطور که شما گفتید باید همه مسائل و راه حلها درباره حکومت سوریه از درون این کشور بجوشد، و دولت سوریه برای اجرای هیچ  طرحی تحت فشار قرار نگیرد و هرچه ممکن است طرحها جامع الاطراف باشد.» 

 
 

باید همه مسائل و راه حلها درباره حکومت سوریه از درون این کشور بجوشد


یاغی گری آمریکایی

حضرت آقا، سخنان رئیس جمهور روسیه در این دیدار را درباره برجام و ضرورت رعایت معاهده های چند جانبه، خوب دانستند و ادامه دادند: «امریکایی ها متأسفانه به یاغی گری خود ادامه می دهند که باید با تکیه بر عقل و استفاده از راههای صحیح با آنها برخورد شود.»
 

 

امریکایی ها متأسفانه به یاغی گری خود ادامه می دهند


حساب پرسود

حضرت آیت الله خامنه ای با تأیید مواضع آقای پوتین درباره حل مشترک مسائل منطقه ای بدون طرفهای خارجی گفتند: «آمریکایی‌ها درصدند که در همه مسائل منطقه و جهان دخالت کنند و برای این کار، بر روی مسئولان ضعیف برخی کشورها، حساب باز کرده اند.»
 

 

آمریکایی‌ها بر روی مسئولان ضعیف برخی کشورها، حساب باز کرده اند


دخالت های خونین

 حضرت آقا دخالت‌های خونین سعودیها در برخی کشورها از جمله جنایات روزانه این کشور در یمن را زمینه‌ساز گرفتار شدن عربستان در مخمصه‌های عمیق خواندند و در توضیح عمق مظلومیت مردم یمن گفتند:  «آنها حتی نمی‌گذارند به مردم مظلوم یمن که گرفتار بیماریهای واگیر و کُشنده شده اند، دارو و کمک برسد.»
 

حتی نمی‌گذارند به مردم مظلوم یمن دارو و کمک برسد


رهایی از شرّ دلار

رهبر انقلاب اسلامی، همکاری برای مقابله مشترک با تحریم های امریکا بر ضد ایران و روسیه را مفید خواندند و گفتند: «بدون توجه به تبلیغات منفی دشمنان برای تضعیف روابط کشورها، می‌توانیم تحریم های امریکایی ها را با روشهایی از جمله حذف دلار و جایگزین کردن پول ملی در معاملات اقتصادیِ دو یا چند جانبه، بی‌اثر و امریکا را منزوی کنیم.»
 

 

می‌توانیم تحریم های امریکایی ها را با حذف دلار  در معاملات اقتصادی، بی‌اثر کنیم


همکاری منطقی

 ایشان، آقای پوتین را دارای شخصیتی قوی و اهل تصمیم و عمل دانستند و فرمودند: «به همین علت می توان با روسیه به عنوان یک قدرت بزرگ درباره کارهای بزرگ و نیازمند عزم و تلاش، صحبت و همکاریِ منطقی کرد.»
 
 

می توان با روسیه  درباره کارهای بزرگ، صحبت و همکاریِ منطقی کرد.


نوع مطلب : خبر، رهبـــــــــــــــــــــرم سید علی، بیانات امام خامنه ای، بیانات رهبر، نوجوان مومن وانقلابی(درکلام امام خامنه ای)، 
برچسب ها : دیدار ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه با رهبر معظم انقلاب،
لینک های مرتبط :


آیا تحریم‌ها علیه ایران بازخواهند گشت؟

ترامپ در طول مبارزات انتخاباتی و پس از آن از برجام به عنوان یکی از بدترین توافق ها در تاریخ آمریکا یاد کرده و وعده داده بود که این توافق را لغو و برای دستیابی به توافق جدیدی حاوی محدودیت‌های بیشتر علیه ایران اقدام کند.

 دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، بار دیگر ایران را به تخطی از توافق هسته‌ای - برجام - متهم کرده و در مورد اقدام خود در این زمینه هشدار داده است.

 

در زمان قبول برجام توسط آمریکا، کنگره آن کشور دولت وقت را ملزم کرد هر ٩٠ روز یکبار گزارشی از نحوه عمل جمهوری اسلامی به تعهداتش در برجام به کنگره ارسال کند. در صورتیکه رئیس جمهوری تایید کند که ایران به تعهدات خود عمل کرده است، آمریکا نیز متقابلا به تعهدات خود عمل می‌کند اما اگر چنین تاییدی صورت نگیرد، کنگره شصت روز فرصت دارد تا اعاده تحریم‌های هسته‌ای علیه جمهوری اسلامی را مورد بررسی قرار دهد.

 

دونالد ترامپ تاکنون دوبار پایبندی ایران به برجام را تایید کرده اما به شکلی فزاینده از نقض "روح برجام" توسط ایران سخن گفته است. او تا روز ١٥ اکتبر - 7 روز دیگر - مهلت دارد تا تایید یا عدم تایید پایبندی ایران به برجام را به کنگره ارسال کند. گفته می‌شود وی در سخنانی در روز ١٢ اکتبر نظر خود در این مورد را اعلام خواهد کرد.

 

* به اعتقاد شما هدف دونالد ترامپ از این جنجال سازی ها چیست؟

* آیا به نظر شما آمریکا از برجام خارج شده و تحریم‌ها علیه ایران باز می گردند؟

* در صورت خروج آمریکا از برجام، به نظر شما اقدام ایران در برابر زیاده خواهی‌های آمریکا چه باید باشد؟

نوع مطلب : خبر، برجـــــام(پــــامــال شـــدن خــون شــهیـــدان)، 
برچسب ها : آیا تحریم‌ها علیه ایران بازخواهند گشت؟،
لینک های مرتبط :


منطق مواجهه نظام با کارکنان بی بی سی فارسی

«از كاركنان ایرانی بی‌بی‌سی باید پرسید آیا شما در خدمت یك كشور متخاصم كه علیه وطن شما و دولت قانونی آن اقدام می‌كند، نیستید؟ آیا شما بخشی از ابزار انگلیس در مبارزه با نظام جمهوری اسلامی نیستید؟...»

 روزنامنه جوان در سرمقاله خود به قلم عبدالله گنجی به «منطق مواجهه نظام با کارکنان بی بی سی فارسی» پرداخته و نوشت: چندی پیش از سوی نظام جمهوری اسلامی 152 نفر از كاركنان بخش فارسی بی‌بی‌سی در ایران ممنوع‌المعامله شدند و بی‌بی‌سی با اندكی تأخیر ضمن شكایت به سازمان ملل، موضوع را در قالب اذیت و آزار خبرنگاران طرح و به عاصمه جهانگیر گزارشگر ویژه سازمان ملل در ایران نیز رساند.

 

سؤال این است كه این تصمیم نظام را می‌توان مواجهه با خبرنگاران ارزیابی كرد؟ و آیا بی‌بی‌سی فارسی فقط یك رسانه است؟ آیا مشغول تحكیم روابط ایران و انگلستان است؟


برای روشن شدن موضوع توجه به چند نكته اساسی لازم و ضروری است:

1- آیا انگلیس دشمن جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌شود و شامل كشورهای متخاصم است؟ آیا ایران و انگلستان هر دو نسبت به مسائل دیگری خود را ذی‌حق برای اظهارنظر، دخالت و فشار می‌دانند؟ این تخاصم یك طرفه است؟ یا دوطرفه؟ برای پاسخ به این سؤالات باید مسائل اختصاصی هر دو كشور را شناخت و موضع طرف دیگر نسبت به آن مسائل را دید. انگلستان دارای مشكلات و چالش‌های جدی در ایرلند، جبل الطارق با اسپانیا و جزایر فالكلند با آرژانتین و... است.

 

آیا كسی مشاهده كرده است كه ایران نسبت به این موضوع در سازمان ملل یا با كشورهای طرف انگلستان همسویی و علیه انگلیس توطئه كند؟ آیا تاكنون ایران به مسائل اختصاصی انگلستان ورودی داشته است یا در مسائل داخلی آن دخالت كرده است؟

 

حال در نقطه مقابل نگاه كنید، انگلیس همسوترین كشور اروپایی با امریكا علیه جمهوری اسلامی است. در تحریم ایران تلاش حداكثری را نموده است و به قول ظریف بعد از توافق هسته‌ای هم نتوانسته‌ایم یك حساب بانكی در انگلیس باز كنیم. انگلیس علیه ما در سوریه، عراق، لبنان و یمن فعالیت بین‌المللی و دیپلماسی می‌كند. در مسائل داخلی ایران مانند مسائل حقوق بشری و فتنه 1388 دخالت مستقیم دارد. خود دارای برترین موشك‌هاست اما با موشك‌های ما مخالف است. خود دارای زرادخانه اتمی است اما از ما خواست تحقیقات هسته‌ای راه هم پلمب كنیم. علاوه بر آن در 200 سال گذشته محوری‌ترین عامل كودتا، قحطی، قراردادهای استعماری، اشغال و فرقه‌سازی در ایران بوده است.

 

حال از كاركنان ایرانی بی‌بی‌سی باید پرسید آیا شما در خدمت یك كشور متخاصم كه علیه وطن شما و دولت قانونی آن اقدام می‌كند، نیستید؟ آیا شما بخشی از ابزار انگلیس در مبارزه با نظام جمهوری اسلامی نیستید؟

 

2- اگر تحول در مفهوم جنگ را بپذیریم و سلاح گرم را به قلم و بیان تأویل كنیم شما چه فرقی با رجوی دارید كه در دامن صدام متخاصم قرار گرفت؟ اگر نظام جمهوری اسلامی اقدامات انگلستان علیه خود را خصمانه می‌داند ـ كه می‌داند ـ باید با سربازان انگلستان در جنگ نرم چگونه برخورد كند؟  مگر تلویزیون بی‌بی‌سی اكنون در خدمت اپوزیسیون نظام جمهوری اسلامی به عنوان كارشناس از دانشگاه‌های مختلف دوقوزآباد نیست؟ چرا نظام تلقی دشمن‌انگاری از آن نداشته باشد؟ مگر قاعده هر جنگی این نیست كه امكانات دشمن غنیمت به حساب می‌آید؟ اما هنوز نظام جمهوری اسلامی اموال شما را در ایران مصادره نكرده است؟

 

اگر ما با كاركنان بخش فارسی بی‌بی‌سی در این نقطه عزیمت به تفاهم برسیم كه انگلستان در عرصه بین‌الملل به عنوان دشمن ایران عمل می‌كند چرا باید از برخورد نظام با پیاده‌نظام آن تعجب كنند؟ مگر می‌شود كسانی لحاف و كرسی خود را در منزل پدری گذاشته باشند و به جبهه دشمن بپیوندند اما بخواهند هیچ‌كس به این لحاف و كرسی تعرض نكند یا آن را به آتش نكشد. مگر ایرانیانی كه بدون سلاح مشغول خرید تجهیزات از امریكا برای كشورشان بودند، اكنون در زندان‌های امریكا نیستند؟ آنان كه دشمن امریكا نبودند اما چون برای دشمن امریكا خرید می‌كردند به زندان افتادند، حال چطور ایران به اقدامی كمتر از زندان بسنده نكند؟!

 

همه كاركنان بی‌بی‌سی فارسی علیه نظام جمهوری اسلامی فعالیت می‌كنند اما در یك تقسیم‌بندی كلی دو دسته‌اند؛ دسته‌ای كه خود اپوزیسیون هستند و حقد و كینه خود را در زرورق روشنفكری و خبرنگاری می‌پیچند و به صورت اتوكشیده، شیك، با كراوات، ساق‌های عریان و لبخند بیان می‌كنند. این جماعت باید بدانند كه در میدان مبارزه حلوا تقسیم نمی‌كنند و اتوكشیدگی تأثیری در برداشت طرف مقابل ندارد. شما ممكن است با استانداردهای غرب و با  سر به  زیر برف‌كردن، از این صحنه، تلقی مبارزه نكنید اما تلقی ما چیز دیگری است.


دسته دوم كسانی هستند كه برای هویت‌یابی و شغل به آن پیوسته‌اند كه در ادبیات جنگی و مبارزه به آنان مزدور می‌گویند و سرجمع رفتار آنان با دسته اول یكی است و حتی بدتر، چرا كه ممكن است باورهای دسته اول با سیاست‌های انگلیس همسو باشد اما دسته دوم صرفاً «پول» مبنای ورودشان به مبارزه با ملت خود است.

 

بهترین راه برای این جماعت كه نه عرق ایرانی دارند و نه عرق شیعی، نه حمیت ملی دارند و نه غیرت قومی این است كه یا به رسانه‌های مستقل و غیرمتخاصم كوچ كنند یا از حداقل‌های مقابله به مثل نظام جیغ بنفش نكشند. از شبكه‌سازی، تیتردهی و خط‌دهی بعضی از عناصر بی‌بی‌سی فارسی به رسانه‌‌های داخلی فعلاً می‌گذریم، شاید در نوشته ای دیگر به آن بپردازیم.

نوع مطلب : خبر، جنگ نرم، تهاجم فرهنگی، 
برچسب ها : منطق مواجهه نظام با کارکنان بی بی سی فارسی،
لینک های مرتبط :


جنگ لفظی دونالد ترامپ با نمایندگان مجلس/ رفتار ترامپ مشمئزکننده است

اقدامات دونالد ترامپ در چند ماه گذشته از ریاست جمهوری اش، نه تنها با واکنش های تند بین المللی مواجه شده بلکه انتقادات شدید داخلی حتی از سوی هم حزبی هایش را هم در پی داشته است.

 سناتور باب کورکر، رئیس جمهوری‌خواه کمیته روابط خارجی مجلس سنا، دونالد ترامپ را رئیس جمهوری "کاملا بی صداقت" دانست که آمریکا را در دنیا "خفیف می کند".

 

این سناتور ارشد، در چند مصاحبه تلویزیونی جداگانه علیه ترامپ، او را به دروغگویی، خفیف کردن ایالات متحده و تضعیف موقعیت جهانی آن متهم کرد.

 

در واکنش به این اظهارات، رئیس جمهور آمریکا در توییتر خود باب کورکر را فردی "سبک" توصیف کرد که نمی تواند دوباره به عضویت سنا انتخاب شود.

 

اشاره ترامپ، به منصرف شدن سناتور کورکر از کاندیدا شدن در انتخابات سال ۲۰۱۸ سنا است.

 

رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنا، در واکنشی متقابل به حمله توییتری دونالد ترامپ به سی ان ان گفت: "او از قصد روابط ما با کشورهای دنیا را، که به نفع آمریکا هستند، خراب می‌کند."

 

باب کورکر افزود که ترامپ در آینده "بیش از هرچیز به خاطر خفیف شدن آمریکا به یاد آورده خواهد شد". کورکر، که زمانی از حامیان دونالد ترامپ بود، همچنین او را متهم کرد که "به شدت با حقیقت مشکل دارد".

 

سناتور کورکر دو هفته پیش هم هشدار داد که رئیس جمهور آمریکا ممکن است این کشور را "در مسیر جنگ جهانی سوم" قرار دهد.

 

 

وی در گفتگو با نیویورک تایمز گفت که ترامپ دارد ریاست جمهوری را مانند یک شوی تلویزیونی می‌گرداند و دست اندرکاران کاخ سفید در حال تقلا برای "مهار" او هستند.

 

به گزارش بی بی سی، پیش از مصاحبه کورکر با نیویورک تایمز، رئیس جمهور آمریکا در توییتر خود به شدت باب کورکر حمله کرده و او را "مسئول توافق هسته ای وحشتناک با ایران" دانسته بود. دونالد ترامپ در توییت دیگری نوشته بود: "باب کورکر به ما توافق ایران را داد، همین و بس."

 

کورکر در ابتدا مخالف توافق هسته ای ایران بود ولی بعدا، خواهان حفظ برجام از سوی ترامپ شد.

 

دونالد ترامپ همچنین ادعا کرد که باب کورکر به وی "التماس کرده بوده" که در انتخابات سنا در سال ۲۰۱۸ میلادی از او حمایت کند ولی رئیس جمهوری آمریکا از این کار خودداری کرده و به همین علت کورکر از شرکت در انتخابات آینده برای حفظ کرسی خود انصراف داده است.

 

سناتور کورکر در واکنش به حملات لفظی دونالد ترامپ، به طور تلویحی رئیس جمهور آمریکا را فردی دانست که نیازمند نگهداری است.

 

وی در توییتی نوشت: "مایه شرمساری است که کاخ سفید به مهد کودک بزرگسالان تبدیل شده."

در همین حال، یک سناتور دیگر جمهوری خواه ضمن اعلام انصراف از نامزدی در انتخابات ۲۰۱۸ به شدت به دونالد ترامپ تاخته است.

 

سناتور جف فلیک از ایالت آریزونا گفت: "رفتار بی خردانه، مشمئزکننده و همراه با بی نزاکتی" در راس دولت آمریکا خطری برای دمکراسی است.

 

ترامپ قبلا سناتور فلیک را فردی "سمی" خوانده است.

 

 

سناتور فلیک پیش از اعلام تصمیم خود در صحن سنا، به روزنامه "آریزونا ریپابلیک" گفت: "احتمالا در حال و هوای فعلی حزب جمهوری خواه جایی برای جمهوری خواهی مثل من وجود ندارد."

 

به گزارش صدای آمریکا، او در نطق خود در صحن سنا گفت از انتقاد کردن از رئیس جمهور لذت نمی برد اما احساس می کند "باید براساس وظیفه و وجدان چنین کند."

 

او گفت: "ما هرگز نباید تضعیف مرتب و روزمره معیارها و آرمان های دمکراتیک خود را عادی قلمداد کنیم."

 

او گفت از "بی اعتنایی فاحش به حقیقت و راست کرداری، تحریک های بی خردانه، اغلب به دلایل کودکانه و شخصی" افسوس می خورد.

 

او افزود: "من فرزندان و نوه هایی دارم که باید به سوالاتشان پاسخ دهم، بنابراین آقای رئیس جمهور شریک جرم شما نخواهم بود."

 

سناتور جان مکین از دیگر منتقدان سرشناس دونالد ترامپ در حزب جمهوری خواه در پی این سخنان از سناتور فلیک که هم ایالتی اوست، ستایش کرد.

 

به گزارش رادیو فردا، قبل از ملاقات ناهار دونالد ترامپ با سناتورهای جمهوریخواه، جان مک کین سناتور ارشد جمهوریخواه روز دوشنبه بدون نام بردن از دونالد ترامپ خیلی صریح از وی به خاطر نرفتن به جنگ ویتنام به بهانه مشکلات پزشکی انتقاد کرد.

 

میچ مکانل رهبر اکثریت جمهوری خواه سنا هم گفت که او "شاهد نطقی از یک مرد خیلی خوب بوده است."

 

هفته پیش جورج بوش و باراک اوباما روسای جمهوری سابق آمریکا بدون نام بردن از ترامپ گفتمان جاری سیاسی در این کشور و نیروهای تفرقه در سیاست را ملامت کردند.

 

آن دو در سخنانی جداگانه اخطار دادند که شکاف هایی در آمریکا سر باز کرده است که باید مدت ها پیش ترمیم می شد.

 

باراک اوباما گفت: "نباید همان سیاست کهنه دایر بر شکاف انداختن که قبلا بارها دیده ایم و قدمت آن چند قرن است را تحمل کنیم.... فکر می کردیم بعضی از چیزهایی که الان می بینیم را خیلی وقت است دفن کرده ایم. بعضی ها به ۵۰ سال پیش نگاه می کنند. ما در قرن ۲۱ هستیم نه ۱۹."

 

بوش هم گفت که به نظر می رسد "تعصب و تنگ نظری جسورتر شده اند" و "سیاست ما در برابر تئوری های توطئه و حرف های ساختگی آسیب پذیرتر شده است."

 

نوع مطلب : خبر، برجـــــام(پــــامــال شـــدن خــون شــهیـــدان)، 
برچسب ها : جنگ لفظی دونالد ترامپ با نمایندگان مجلس/ رفتار ترامپ مشمئزکننده است،
لینک های مرتبط :


یادداشت وارده؛

ای کاش دولت ما از دولت عراق یاد بگیرد/ نا اهل شده ایم

در ایام طلیعه ماه صفر هستیم، برای اهلش این روزها شاید سخت ترین و حزن آورترین ایام باشد.

 ادمین کانال تلگرامی کشکول نصر در کانال خود به مقایسه رویکرد دولت و ملت عراق با دولت و ملت ایران درباره اربعین حسینی و خدمت رسانی به زوار اباعبدالله الحسین پرداخته است.

 

وی می نویسد:

 

در ایام طلیعه ماه صفر هستیم، برای اهلش این روزها شاید سخت ترین و حزن آورترین ایام باشد.

 

ایام ورود کاروان اُسرا به شام بدون شک از سخت ترین ایامی است که بر اهلبیت علیهم السلام گذشته است.

 

در کنار این ماتم و مصیبت عظمی، ورود به ماه صفر در این چند سال برای اهلش معنی و مفهوم خاصی پیدا کرده است. با شروع این ماه عده کثیری در تکاپوی سفری استثنایی و بی مانند هستند. سفری که شاید از حیث غیراعتقادی و طبیعی جزء سخت ترین سفرهای هر کدام از مردم باشد اما هر سال بر مشتاقانش افزوده می شود.

 

شاید با کمی تسامح و با مدد از استعاره و کنایه بشود گفت اربعین تازه اربعین شده است.

 

اربعین می تواند تشیع و اسلام حسینی را جهانی کند اگر قدر این فرصت و ظرفیت، دیده و شناخته شود.

 

اگر کار دست اهلش باشد اربعین در بسیاری سرفصل ها رکورد دار کتاب گینس خواهد بود و می شود مکتب حسینی را با نماد اربعین تبدیل به یک برند جهانی کنیم.

 

در مقابل این ظرفیت تاریخی اما دو نگاه وجود دارد

 

یک. نگاه مکتبی، اعتقادی و خدمت محور

دو. نگاه سکولار، لیبرالی و بروکراسی محور

 

متاسفانه باید بگویم نگاه اول نگاه حاکم بر جامعه عراق و نگاه دوم نگاه حاکم بر جامعه ایران است.

 

جامعه عراق با دو زیر مجموعه اصلیش یعنی حکومت و مردم، در این ایام خالصانه و خدمت محور در تدارک این گردهمایی عظیم عاشورایی هستند.

 

مردم تحت لوای نهادهای کوچک اجتماعی مانند خانواده و عشیره و دولت در قالب سازمان ها و ادارات مختلف لشگری و کشوری هر کدام به نوبه خود احساس وظیفه کرده و سهم خود را انجام می دهند و اهلیت خود را برای سید و سالار شهیدان اثبات می کنند.

 

بسیاری از مردم عراق، خانه یعنی خصوصی ترین حریم اجتماعی خویش را بدون هیچ منت و چشم داشتی در اختیار زائرین قرار می دهند و مانند یک خدمت گذار مواجب بگیر، علی الدوام در خدمت زائری هستند که هیچ شناختی از او ندارند غیر از اینکه او را به واسطه محبت سید الشهدا اهل خدمت می یابند.

 

دولت عراق بسیاری از قوانین دست و پاگیر ایام دیگر را متوقف می کند و تمام قوانین و بخشنامه ها را در راستای خدمت رسانی بهتر به زائرین امضا می کند.

 

مقوله خدمت رسانی مردم عراق در ایام اربعین می تواند بستر یک تحقیق جامعه شناسانه جدی برای محققین حوزه علوم اجتماعی باشد.

 

اما مشکل، این طرف مرز یعنی خودمان هستیم.

 

جامعه ایران اسلامی متاسفانه در هردو زیر مجموعه اصلیش یعنی حکومت و مردم بدون درنظر گرفتن استثناهایی محدود،  نشان داده اند چندان اهل خدمت و ایفای نقش در این رویداد عظیم سالانه نیستند.

 

جای تاسف دارد که وزیر ایرانی، بخشنامه دو برابر شدن هزینه نقل و انتقال اتوبوسی را اعلام کند و درهمان ایام، همتای عراقی‌اش از سعی برای انتقال رایگان زائرین سخن بگوید.

 

جای تاسف دارد وقتی نوبت اعلام آمار و گزارش دادن می رسد نرخ تورم یک رقمی اعلام می شود ولی قیمت بلیط هواپیما نسبت به سال گذشته تقریبا بیست درصد و بلیط اتوبوس صد درصد افزایش یافته است.

 

جای تاسف دارد سامانه رسمی دولت برای اخذ ویزا قیمت دلاد را بسیار بالاتر از قیمت دولتی و حتی بازار برای زائرین محاسبه می کند.

 

جای تاسف دارد که شورا و شهردار جدید تهران از چند ماه قبل درصدد کاهش و حذف هزینه های شهرداری برای اربعین هستند.

 

انگار از مردم پایتخت هیچ کس جزء زائران کربلا  نیست و اهل تهران را فقط حاضران در فرهنگ سراها، کنسرت ها و علاقه مندان به جشنواره بادبادک ها می دانند که هزینه های فرهنگی و اجتماعی شهرداری را فقط برای آن قشر از مردم مجاز می دانند.

 

دبیر ستاد اربعین دولت در این چند روز گذشته کوچکترین انتقادی به این نابسامانی اوضاع در داخل نکرده است.

 

البته وقتی به جای یک آدم اهل ، یک آشنا را بگذاریم توقعی هم بیش از این نیست.

 

وقتی خدمت رسانی و حضور میدانی شهردار اهل و جهادی سابق در اربعین های گذشته بستر انتقاد از عملکرد شهرداری میشود شورای فعلی طبیعتا هیچ قدمی برای آن برنمی دارد.

 

این همه در حالی است که طبق فرمایش خمینی کبیر هر چه داریم همه از محرم و صفر است و این حکومت و به طبع آن پست ها و منصب هایش مدیون سیدالشهداء هستند.

 

چرا در چند سال گذشته قدم های جدی و اساسی برای رفع کمبودها در این سوی مرز برداشته نشده است.

 

همه اشکال البته متوجه دولت نیست. دولتی که خود برخواسته از همین مردم است.

 

بعضی از مردم نیز در این ایام با اتکا به بازار وسیع اربعین در حال سوءاستفاده های مالی برای خود هستند.

 

اربعین در عراق تبدیل به زمانی برای خرج کردن و در ایران زمانی برای پول درآوردن شده است و این تضاد فرهنگی حاصل دو تفکر کاملا متفاوت هستند.

 

باید بررسی کنیم ببینیم چه بر سر ما آمده است که اهل خدمت به آستان حسینی نشده ایم.

 

 بررسی اش کار سختی نیست البته؛

 

کافی است نگاهی به سیستم آموزشی و منابع غرب محور و روشن فکر پرور جوامع علمی و دانشگاهی از یک سو و امرار معاش با لقمه های چرخیده در سیستم ربوی و شبهه ناک بانکی از سوی دیگر، بیندازید.

 

سیستمی که خروجی اش نهایتا هتل های لوکس و چند ستاره ساخته شده با پول ها و تسهیلات بانکی در شهرهای مذهبی ما می شود که اغلب آنها برای از ما بهتران است.

 

هتل هایی که به واسطه آن ها زائران بی بضاعت حتی مجوز چادر زدن و اقامت در اطراف اماکن مقدسه را نمی توانند داشته باشند.

 

ایران و ایرانی که افتخارش به داشتن سلمان فارسی است که به تصریح نبی مکرم اسلام افتخار مِنّا بودن و اهل بودن را دارد امروز نه دولتش و نه بسیاری از مردمش اهل خدمت نیستند.

 

چند نفر از ما مخصوصا ساکنین قم و مشهد و شهرهایی که در مسیر زائرین عراقی قرار دارد تاکنون در حد یک شب اقامت یا حتی یک وعده غذا زائرین عراقی حرم رضوی و حضرت معصومه صلوات الله علیهم را مهمان کرده ایم؟

 

مگر نه اینکه هر دیدی بازدیدی دارد؟

 

 بسیاری از ما در آزمون خدمت رسانی و خرج کردن برای اهل بیت مردودیم و باید به فکر راه حل برای این موضوع باشیم.

نوع مطلب : خبر، 
برچسب ها : ای کاش دولت ما از دولت عراق یاد بگیرد/ نا اهل شده ایم،
لینک های مرتبط :
( کل صفحات : 7 )    1   2   3   4   5   6   7   
مطالب اخیر
موضوعات
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

سفیران سلسله الذهب نیشابور

شکوه سرخ

هیئت رزمندگان اسلام نیشابور

موسسه قرآنی سلسله الذهب خراسان رضوی

شهدای گمنام نیشابور

مجمع حامیان ولایت نیشابور

 شاهدان سلسله الذهب نیشابور .شهدای مسجدجامع نیشابور

شهیداندرود

یاران عاشق . شهدای ینگجه سرولایت نیشابور

مدرسه عشق

شهدای اصناف وبازار یاران سلسله الذهب

سفیران نبی اکرم شهدای شهرک بهداری وفرهنگیان نیشابور

شهدای فدیشه نیشابور

شهدای بار

شهیدان خروین ( فرستادگان رضا )

ستارگان خاک باغشن

شهدای خرمبک

سردار شهید نورعلی شوشتری

سردار شهید عبدالحسین برونسی

سردار شهید محمد جواد مهدیان پور

سردار شهید علی دشتی

سردار شهید علی اکبر بشنیجی

سردار شهید محمد علی قدمیاری

سردار شهید کریم اندرابی

سردار شهید حسین دهنوی

سردار شهید محمد حصاری

سردار شهید عباس یوسفی

سردار شهید احمدرضا رحمتی

سردار شهید سید احمد عابدی

سردار شهید سید قاسم موسوی

سردار شهید ابراهیم رودیان

سردار شهید محسن قاضی

سردار شهید عباس خواجه بچه

سردار شهید محمد ابراهیم دامنجانی

سردار شهید سید محمود حسینی ادیب

سردار شهید محمد علی فخریان

سردار شهید همتی

سردار شهید عباسعلی دهنوی

سردار شهید علی اصغر اسدی

سردار شهید علی صادقی

سردار شهید غلامرضا باخدا

سردار شهید رمضانعلی پیرانی

سردار شهید ابوالفضل غفورزاده

سردار شهید حسن فیوجی مقدم

سردار شهید قربانعلی سرچاهی

سردارشهید سیداسماعیل حسینی ثانی

سردار شهید محمد صادق قدسی

سردار شهید احمد ترشیزی

سردار شهید مصطفی مشکیان

  امیر خلبان شهید عزیز الله جعفری

www.rovzane.com
سایت رسمی سربازان اسلام; www.sarbazaneislam.com
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات