سفیران سلسله الذهب نیشابور
کلمه لا اله الا الله حصنی فمن دخل حصنی امن من عذابی. بشروطها و انا من شروطها.
دلایل و پیامدهای تروریستی خواندن سپاه پاسداران از سوی دولت آمریکا

در بین مقامات آمریکایی اختلافات زیادی درباره تروریستی خواندن سپاه وجود دارد. برخی معتقدند این اقدام تأثیر چندانی در تضعیف ایران نخواهد داشت و برای مخالفان واشنگتن الگویی می‌شود تا چنین برچسب‌هایی را به عناصر مختلف نیروهای مسلح ایالات‌متحده بزنند.

 کاخ سفید با صدور بیانیه‌ای به نقل از ترامپ، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران  را در لیست گروه های تروریستی قرار داد.

در این بیانیه آمده است: «امروز من [دونالد ترامپ] برنامه دولت خودم را برای افزودن نام سپاه پاسداران ایران شامل نیروی قدس آن را در فهرست گروههای تروریستی خارجی اعلام می‌کنم. این اقدام بی‌سابقه که از طرف وزارت امور خارجه پیگیری خواهد شد، مؤید این واقعیت است که نه‌تنها دولت ایران یک دولت حامی تروریسم است، بلکه سپاه پاسداران ایران نیز در زمینه تأمین مالی تروریسم و ترویج آن فعالیت می‌کند.»

 

لازم به توضیح است که مقامات آمریکا طی چند سال اخیر در پی آن بوده‌اند که نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در لیست سیاه سازمان‌های «تروریستی» قرار دهند.

در همین راستا، در سال 2017 نیز در پی پیشنهاد تد کروز، سناتور و سیاستمدار آمریکایی، این روند در دستور کار قرار گرفت.

 

نشریه «وال‌استریت ژورنال» بامداد شنبه مقاله‌ای در این زمینه منتشر و موضوع را اینگونه بررسی کرده است که؛

این اولین بار است که کاخ سفید، یک ارگان رسمی وابسته به حکومت یک کشور خارجی را تروریستی اعلام می‌کند. در بین مقامات سیاسی  دولت آمریکا برای اعلام این تصمیم، اختلاف‌نظر و دودستگی وجود دارد. به عنوان مثال «جان بولتون، مشاور امنیت ملی و مایک پامپئو، وزیر خارجه (آمریکا) از حامیان جدی این اقدام هستند؛ اما مقامات وزارت دفاع شامل ژنرال جوزف دانفورد، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح نگران هستند که این گام منجر به عکس‌العمل شدید علیه نیروهای آمریکایی در منطقه شود، بدون آنکه آسیب موردنظر به اقتصاد ایران وارد شود. مقامات سازمان مرکزی اطلاعات (سیا) نیز ملاحظاتی درباره عواقب این تصمیم بیان کرده‌اند. همچنین فرماندهی مرکزی آمریکا که مسئول نظارت بر نیروهای آمریکایی در خاورمیانه است، قصد دارد طی روزهای آتی هشدار منطقه‌ای صادر کند».

 

البته سخنگوهای ژنرال دانفورد و رئیس سیا و همچنین مقامات دفتر ایران در سازمان ملل از پاسخگویی به سوالات وال‌استریت ژورنال امتناع ورزیدند.

«جیسون بلازاکیس» مدیر سابق دفتر مالی ضدتروریسم در وزارت خارجه آمریکا هشدار داده که این اقدام می‌تواند عواقب وخیمی برای واشنگتن داشته باشد.

 

مقامات آمریکایی که خواستند نامشان فاش نشود به این روزنامه گفتند: «ترامپ موضع تندی علیه ایران گرفته و به‌نظر قویا حامی (تروریستی اعلام شدن سپاه) است... اما با توجه به پیچیدگی‌های قانونی متعدد، از شامگاه جمعه نگرانی‌ها در دولت (آمریکا) درباره چگونگی اجرای این سیاست افزایش یافته است».

 

وال‌استریت ژورنال درباره عواقب این تصمیم می‌نویسد: «با این اعلام، شرکت‌ها و اشخاص از ارائه هر گونه حمایت مادی یا منابع، مانند خدمات مالی، تجهیزات آموزشی، مشاوره حرفه‌ای، تسلیحات یا حمل‌ونقل، به شرکت‌ها یا مقامات سپاه منع می‌شوند. مقامات سپاه و کسانی که با آنها تعامل می‌کنند تحت قانون مجازات‌های کیفری یا مدنی شامل پیگرد قضایی قرار می‌گیرند... این کار همچنین مانع ورود یا اقامت نمایندگان خارجی سپاه یا شرکت‌های تحت کنترل آن به ایالات متحده می‌شود».

 

بنابراین، به ‌رغم اینکه هدف دولت آمریکا از تروریستی اعلام کردن سپاه، منصرف کردن شرکت‌های بین المللی از تجارت با بخش‌های کلیدی اقتصاد ایران است، اما این تصمیم می‌تواند توسط یک دولت دموکرات در کاخ سفید خنثی شود.

 

مخالفان در دولت آمریکا می‌گویند که این اقدام نه تنها تأثیر چندانی در تضعیف ایران و بخش‌های مهم اقتصاد آن نخواهد داشت، بلکه برای دشمنان واشنگتن الگویی می‌شود تا چنین برچسب‌هایی را به عناصر مختلف نیروهای مسلح ایالات متحده بزنند.

 

این در حالی است که «برایان هوک» رئیس گروه اقدام علیه ایران در وزارت خارجه آمریکا شامگاه سه‌شنبه طی نشست خبری در وزارت خارجه آمریکا، با متهم کردن ایران به تلاش برای «تحت کنترل درآوردن عراق»، مدعی شده بود: «امروز می‌توانم اعلام کنم که بر اساس گزارش‌های از طبقه‌بندی ‌خارج ‌شده ارتش ایالات متحده، ایران در مرگ دستکم ۶۰۸ نظامی آمریکایی مسئول است.»

 

خبرگزاری فرانسه در این باره نوشت: اضافه کردن سپاه به لیست گروه های تروریستی دولت آمریکا باعث می شود سازمان ها، شرکت ها و شهروندان آمریکایی از هرگونه تعامل با این مجموعه منع شوند.

این خبرگزاری اقدام دولت ترامپ را "سمبلیک" توصیف کرد.

 

اهداف آمریکا از تروریستی خواندن سپاه

به عقیده ناظران، یکی از اهداف اصلی آمریکا از تروریستی اعلام کردن سپاه را باید ضربه زدن به اقتصاد ایران دانست.

در واقع باتوجه به اینکه سپاه بنا به نیازهای داخلی، نقش قابل توجهی در اقتصاد کشور و به ویژه پیشبرد پروژه های عمرانی دارد، از نظر مقامات آمریکایی قرار دادن نام سپاه در لیست گروه های تروریستی می تواند به تضعیف اقتصاد ایران منجر شود.

 

هدف قرار دادن مواضع سپاه در سراسر منطقه و به ویژه عراق و سوریه می تواند یکی دیگر از اهداف آمریکا از این تصمیم پرمخاطره باشد.

در واقع پس از این تصمیم احتمالی، آمریکا به زعم خود سپاه را نیز مانند القاعده و داعش هدف قرار خواهد داد!

 

فشار به دولت های منطقه علی الخصوص عراق، لبنان و سوریه برای محدود کردن حضور مستشاری و نظامی ایران در این کشورها نیز از جمله اهداف آمریکا از درج نام سپاه در لیست گروه های تروریستی است.

 

تروریستی اعلام کردن سپاه می‌تواند نشان دهنده این امر باشد که آمریکا بر ادامه کارزار فشار حداکثری بر ایران مصمم است. نکته دیگر اینکه این اقدام، راه را برای تحریم‌های غیرهسته‌ای دیگر هموار می‌کند.

قراردادن نام نهاد رسمی یک کشور در لیست گروه های تروریستی از سوی ترامپ اگرچه مخالف با اصول کنوانسیون ژنو و حقوق بین المللی است، اما مبادرت به آن از سوی ترامپ که اساسا در موارد عدیده‌ای عدم پایبندی خود را به اصول، قوانین و حقوق بین المللی نشان داده است، نمی تواند امری دور از ذهن تصور شود.

 

قرار دادن نام سپاه در لیست تروریسم این معنا را به همراه دارد که آمریکا از اعمال تحریم بر ایران به نتایج مورد انتظارش نرسیده و به همین خاطر دیگر شانس های اعمال فشار حداکثری بر جمهوری اسلامی را امتحان می کند.

 

بعد از ماجرای جولان و به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر آن از سوی ترامپ، به نظر می رسد اقدام اخیر "دسته گلی جدید" و "هدیه‌ای انتخاباتی" برای نتانیاهو باشد.

فراموش نکنیم ترساندن اسرائیلی ها از تهدید ایران و شخص سردار سلیمانی، ترجیع بند تکراری همه شرکت کنندگان در انتخابات اسرائیل به منظور جلب و جذب آرای صهیونیست ها در طی ماه های اخیر بوده است.

 

این موضوع آمریکا را در باتلاقی اساسی گرفتار خواهد کرد. «فراموش نکنیم کلیه "پایگاه های آمریکا" در منطقه در تیررس موشک های ایرانی قرار دارند و در عین حال مرزهای ایران این روزها در سوریه، لبنان و فلسطین در کنار اسرائیل ترسیم شده است و موشک های نقطه زن به کابوس شبانه روزی اسرائیل تبدیل شده است.»

 

 این تصمیم از طرف ترامپ بیانگر این  حقیقت است که وی  به شکلی رسمی خود را در سطح "سربازی گوش بفرمان" و در میان مزدوران اسرائیلی قرار داده است. مزدوری که یک روز سفارت کشورش را جهت خوشایند نتانیاهو به قدس پایتخت قانونی فلسطین منتقل می کند، روز دیگر جولان را با هدف پیروز کردن نتانیاهو در انتخابات به اسم اسرائیل و در قالبی غیرقانونی به ثبت می رساند و اینک بر خلاف موازین بین المللی نام یک نهاد رسمی ایران را در فهرست گروه های تروریستی قرار می دهد.

 

پیامدهای احتمالی

ناظران و مقامات سابق درباره تبعات این تصمیم هشدار می‌دهند.

نخستین پیامد قرار گرفتن کل سپاه در فهرست تروریستی آمریکا، می‌تواند تشدید تنش‌ها در خاورمیانه باشد؛ به ویژه که این اقدام تقریبا با موعد انقضای معافیت‌های فروش نفت ایران مقارن شده است.

"وندی شرمن" معاون سابق وزیر خارجه آمریکا و مذاکره کننده برجسته این کشور در توافق منجر به برجام، گفته که درباره تبعات اقدام جدید برای نیرو‌های آمریکایی در منطقه نگران است.

به گفته شرمن، اگر رئیس‌جمهور آمریکا دنبال پایه‌ای برای نزاع نیست، به سختی می‌توان این تصمیم را به نفع آمریکا دانست.

شرمن افزود: «سپاه پاسداران از قبل کاملا تحت تحریم است و این تشدید تنش قطعا نیروهایمان در منطقه را به خطر می‌اندازد.»

هدف قرار گرفتن نیروهای آمریکایی در منطقه از جمله تبعاتی است که ناظران آمریکایی در صورت تروریستی اعلام کردن سپاه در مورد آن هشدار داده اند.

 

واکنش  مقامات ایرانی به اقدام  آمریکا

فرمانده کل سپاه پاسداران پیش از این به آمریکا نسبت به «تروریستی» خواندن مجموعه تحت امر خود هشدار داده بود.

سرلشکر جعفری در سال ۲۰۱۷ میلادی (۱۳۹۶ شمسی) گفته بود: تهران در صورت اضافه شدن نام سپاه پاسداران به فهرست گروه های «تروریستی» از سوی آمریکا، ارتش ایالات متحده را «همسنگ داعش» در نظر خواهد گرفت.

 

وزیر خارجه ایران در نامه‌ای به رئیس جمهور پیشنهاد کرد که شورای عالی امنیت ملی، نیروهای نظامی آمریکا در منطقه غرب آسیا موسوم به «سنتکام» را در فهرست گروه‌های تروریستی از نظر ایران قرار دهد.

در این نامه آمده است: «بر طبق قانون "مقابله با نقض حقوق بشر و اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا در منطقه" مصوب مجلس شورای اسلامی، پیشنهاد می شود شورای عالی امنیت ملی کشورمان نیروهای نظامی آمریکا در منطقه غرب آسیا موسوم به سنتکام را در فهرست گروه های تروریستی از نظر جمهوری اسلامی ایران قرار دهد.»

 

رئیس کمیسیون امنیت ‌ملی و سیاست ‌خارجی مجلس ایران، در اولین واکنش نسبت به این موضوع، هشدار داد: «در صورت قرار دادن سپاه در فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا، نظامیان این کشور را در کنار داعش در فهرست سیاه تروریست‌ها قرار می‌دهیم.»

 

نوع مطلب : خبر، 
برچسب ها : دلایل و پیامدهای تروریستی خواندن سپاه پاسداران از سوی دولت آمریکا،
لینک های مرتبط :


نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


مطالب اخیر
موضوعات
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

سفیران سلسله الذهب نیشابور

شکوه سرخ

هیئت رزمندگان اسلام نیشابور

موسسه قرآنی سلسله الذهب خراسان رضوی

شهدای گمنام نیشابور

مجمع حامیان ولایت نیشابور

 شاهدان سلسله الذهب نیشابور .شهدای مسجدجامع نیشابور

شهیداندرود

یاران عاشق . شهدای ینگجه سرولایت نیشابور

مدرسه عشق

شهدای اصناف وبازار یاران سلسله الذهب

سفیران نبی اکرم شهدای شهرک بهداری وفرهنگیان نیشابور

شهدای فدیشه نیشابور

شهدای بار

شهیدان خروین ( فرستادگان رضا )

ستارگان خاک باغشن

شهدای خرمبک

سردار شهید نورعلی شوشتری

سردار شهید عبدالحسین برونسی

سردار شهید محمد جواد مهدیان پور

سردار شهید علی دشتی

سردار شهید علی اکبر بشنیجی

سردار شهید محمد علی قدمیاری

سردار شهید کریم اندرابی

سردار شهید حسین دهنوی

سردار شهید محمد حصاری

سردار شهید عباس یوسفی

سردار شهید احمدرضا رحمتی

سردار شهید سید احمد عابدی

سردار شهید سید قاسم موسوی

سردار شهید ابراهیم رودیان

سردار شهید محسن قاضی

سردار شهید عباس خواجه بچه

سردار شهید محمد ابراهیم دامنجانی

سردار شهید سید محمود حسینی ادیب

سردار شهید محمد علی فخریان

سردار شهید همتی

سردار شهید عباسعلی دهنوی

سردار شهید علی اصغر اسدی

سردار شهید علی صادقی

سردار شهید غلامرضا باخدا

سردار شهید رمضانعلی پیرانی

سردار شهید ابوالفضل غفورزاده

سردار شهید حسن فیوجی مقدم

سردار شهید قربانعلی سرچاهی

سردارشهید سیداسماعیل حسینی ثانی

سردار شهید محمد صادق قدسی

سردار شهید احمد ترشیزی

سردار شهید مصطفی مشکیان

  امیر خلبان شهید عزیز الله جعفری

www.rovzane.com
سایت رسمی سربازان اسلام; www.sarbazaneislam.com
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات